Riječi ratnog zločinca Mladića
Na protestima u Novom Sadu uvredljiva poruka: Na prasetu ispisano "Pravac Potočari"

Na protestima i blokadama u Novom Sadu u Srbiji koji se održavaju protiv vladajućeg režima, tačnije, predsjednika te susjedne države Aleksandra Vučića, desila se jedna scena koja je izazvala osude i ogorčenje većeg dijela javnosti.
Naime, u jednom trenutku je na ulice ovog srbijanskog grada iz automobila izbačeno prase koje je bilo prekriveno dekicom na kojoj je bio natpis na ćirilici "Pravac Potočari".
Riječ je, naime, o zloglasnoj rečenici koju je osuđeni ratni zločinac Ratko Mladić, komandant Vojske Republike Srpske izrekao 11. jula 1995. godine kada su njegove trupe zauzele Srebrenicu — tada proglašenu zaštićenom zonom Ujedinjenih nacija.
Podsjećanja radi, Mladić je 2017. godine pravosnažno osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina počinjenih tokom rata u Bosni i Hercegovini, uključujući i genocid u Srebrenici.
Nakon što se prase s ovom porukom pojavilo u centru Novog Sada, mišljenja javnosti su bila podijeljena. Preovladavala su ona negativna shvativši da su na ovaj način uvrijeđeni Bošnjaci koji su stradali u genocidu u Srebrenici, ali i u granatiranjima koja su se dešavala širom BiH.
S druge strane, bila su prisutna i mišljenja da ovo prase zapravo simbolizuje Ratka Mladića što bi, u tom slučaju, značilo kao jedna vrsta neukusne šale.
I treća verzija komentara bila je da je ovo prase jedna vrsta "ubačenog elementa". Tako su iz Građanskog pokreta "Bravo" u Srbiji najoštrije osudili zloupotrebu građanskih protesta i uličnog otpora u svrhu promocije mržnje prema, kako su naveli, njihovim sugrađanima Bošnjacima, kao i istovremenu zloupotrebu životinja.
"Osoba koja je dovela prase i ogrnula ga transparentom sa natpisom 'Pravac Potočari' uputila je uvredu na verskoj osnovi i omalovažila žrtve i patnju naših sugrađana Bošnjaka – s kojima već osam mjeseci rame uz rame stojimo na ulicama, blokadama i barikadama. Napominjemo da je ovdje reč o evidentnom podmetanju, jer su svjedoci naveli da je automobil sa BG tablicama došao, iz njega su izašle muške osobe sa prasetom, fotografisale se i otišle – sve za manje od pet minuta. Ovo je jasan primjer pokušaja BIA ili sličnih službi da diskredituju studentski i građanski pokret", tvrde iz Građanskog pokreta "Bravo".
Poručili su i to da će aktivisti i aktivistkinje ovog pokreta reagovati ukoliko naiđu na ovakvu ili slične pojave.
"I zahtijevati da se vinovnici udalje sa događaja, a da se životinje izložene zloupotrebi ili mučenju – spase i zbrinu. S obzirom na to da smo od početka protesta svjedočili nasilnoj smrti gradskog psa Done, mučenju i ubistvu zeca okačenog na ogradu škole, strahujemo i za sudbinu ovog nesretnog praseta koje je iskorišteno radi raspirivanja nacionalne i vjerske mržnje. Za promociju nasilja, diskriminaciju i uvrede – ne može biti tolerancije!", jasno su poručili iz Građanskog pokreta "Bravo".
Da je prase ubačeni element, na društvenim mrežama je to napisao Milan Čanak, sin tamošnje profesorice Marije Vasić i političara Nenada Čanka.
"Iz bijele Škode fabije prase su iznijela nepoznata lica, pustili tri minuta za slikanje, vratili ga u auto i otišli. Nemojte padati na jeftine fazone sigurnosnih službi, koje su dotakle dno", naveo je Čanak.
Šta god da je u pitanju, korištenje ovakvih poruka i bilo kakvih simbola koji vrijeđaju žrtve genocida u Srebrenici, jednog od najstrašnijijh zločina u novijoj evropskoj historiji je, blago rečeno, neprimjerena i za svaku osudu pogotovo u godini i sedmici kada se obilježava 30. godina od stradanja Bošnjaka u tom dijelu BiH.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare